SIGMA teszt a Dolomitokban II., képben a 14-24 mm f/2.8 DG HSM Art.
Ahogy már előző bejegyzésünkben írtuk, a FOTOSHERPA októberben a Dolomitokban járt. 5 napot töltöttünk el gyönyörű időben és mesés fények közepette. Csapatunkból hárman Canon géppel, egy Nikonnal és egy Fuji milccel fotózott. Nagyon érdekes eredmények születtek. Facebook oldalunkon mindenki képeiből kaphattok majd ízelítőt.
Előző tesztünkben Takács Gábor túravezetőnk bejegyzésében az asztrofotózás oldaláról vizsgálta főként a Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art objektívet, én inkább arra voltam kíváncsi, mit nyújt a többi fényerős nagylátóhoz képest az univerzálisabb Sigma 14-24 mm f/2.8 DG HSM Art. Kézbe véve az első reakcióm az volt, hogy milyen gyönyörű, masszív objektív, van benne vas rendesen. Domború lencséje is tekintélyt parancsoló. A full frame-s Canon 5D Mark III gépen igen jól mutatott és egyensúlyban volt. A napellenzője nem levehető, a táskában nagyobb helyt követel magának. Az optika egy időjárásálló fém tubust kapott, mely por és fröccsenésálló mind a bajonettnél, az élességállító és a zoomgyűrűnél. Az SLD és az FLD lencsetagok a becsillanásokat és színhibákat csökkentik nagymértékben. Ez a lencsetag víz- és olajtaszító bevonattal van ellátva, ami megkönnyíti a tisztítását. Külsőre mindenképp megnyerő, de lássuk az észrevételeket.
Teljesen nyitott, 2,8-as állásnál, 14mm-en készült a felvétel. A full frame gépen, ilyenkor látható a vignettálás a sarkokon, de éjszakai fotózáshoz is kifejezetten ajánlom, mértéke nem számottevő. A sötétedés egészen 5,6 rekeszig tart , majd ez rekeszelve fokozatosan megszűnik, f11-es állásra szinte teljesen.
A 14-24mm-ig terjedő zoom nagy előny olyan körülmények között, ahol nincs sok lehetőségünk a mozgásra. A 14mm is adott egy új látószöget számomra a 16-35mm-es Canon optikámhoz képest. Nem is gondoltam, hogy ez ennyire láthatóvá válik.
Az élessége sem kevésbé meggyőző. Teljesen nyitott rekesznél is tű éles a kép középső területén, 5,6-tól viszont már a kép szélein is jól rajzol. Torzítása természetesen van, mint minden ilyen extrém nagylátónak, de társaihoz képest igen kevés és a korrekciós profil könnyen eltünteti egy pillanat alatt. Még egy érdekesség: az AF rendszer olyan kialakítású, aminek a működésébe bármikor kézzel is belenyúlhatsz anélkül, hogy manuálba kapcsoljunk.
Itt olvashatunk a LensTip tesztjében részletesen az optikai tulajdonságokról: https://www.lenstip.com/index.html?test=obiektywu&test_ob=528
Összegzés:
A Sigma 14-24 mm f/2.8 DG HSM Art egy igen kiváló objektív! Ez egy olyan univerzális optika, ami fényereje és optikai tulajdonságai miatt nem csak a tájkép fotósok, hanem az asztro fotósok és a riporterek kiváló útitársa is lehet. Alkalmas a közeli témák kiemelésére, kitűnő az élessége és rajzolata, kevés fényben is jól használható. A peremsötétedés mértéke nem jelentős, számomra ez nem rontja le az összképet. A szűrők használata kicsit nehézkes a nagy frontlencse miatt, de érdemes beruházni egy ilyen optikára, ami nagyon sok évig társunk lehet. Rendszer váltása esetén a Sigma akár bajonettet is cserél a kedvünkért. Por- és cseppálló kivitelezés, tökéletes design jellemzi az optikát, súlya egy kicsit nagy, de igazi konkurenseihez képest nem számottevő. Ha most választanék optikát ebben a tartományban, valószínűleg ezt választanám! Az ára szintén kedvező, bruttó 460 ezer Ft körül vásárolható meg a szokásos 3 év garanciával.
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!