Az ősz csúcspontján indítottuk idei bajorországi fotótúránkat, ahol a célpont a már jól ismert Bayerischer Wald nemzeti park volt. Az ezredforduló elején jártunk először Csaba barátommal itt. Akkor kezdték felfedezni e csodás helyet a magyar fotósok is, kitűnő lehetőség és gyakorlat volt arra, hogy természetes környezetükben fotózzunk olyan állatokat, amiket szabadon nagyon kis eséllyel kaphattunk volna lencsevégre. Hiúzok, farkasok, medvék voltak az elsődleges célpontjaink, de gyönyörű szarvasokat, madarakat, vidrát és vaddisznót is fotóztunk. Combközépig érő friss hóban és az ősz gyönyörű színeiben is sikerült eljutnunk ide többször is. A fotók mellett egy fantasztikus élményt adott a vadászat e humánusabb formája. A technikai lehetőségeink még teljesen mások voltak a filmes korszakban, spórolnunk kellett a filmkockákkal, kötött volt a film érzékenysége, (400ASA!) lassú, 9 pontos AF állt rendelkezésünkre, hogy csak a legalapvetőbbeket említsem.
ISO1600 1/500 f5,6 360mm
A technika azóta nagyon sokat fejlődött, mostani utunkon egy Sony A7 IV váz és a Sigma egyik „nagyágyúja” a 150-600mm, f/5-6,3 DG DN OS|Sports (sony e mount) állt csatasorba. A Sigma a tükör nélküli kamerákhoz már egy kisebb és könnyebb optikát tervezett a tükörreflexes gépekhez gyártott, régebbi modellhez képest, ami már hat éve meglátta a napvilágot. Két változatban is készült, egy visszafogottabb Contemporary-nak elnevezett modellt ésegy magasabb igényeket kielégítő, kifejezetten akció fotókhoz szánt, gyorsabb Sport modellt. A masszív objektíven rengeteg új fejlesztést hoztak, pl. változott a mérete, 760g-mal lett könnyebb az elődnél. Súlya ugyan nem csekély, de nem igényel külön táskát, és „csak” 2278g összesen. A 150-600mm-nek megfelelő gyújtó-távolság APS-C vágással már 225-900mm-nek felel meg, így elsősorban olyan fotósok számára készült, akik főleg a távolban cserkésznek. A fényerő hagy némi kívánnivalót maga után, de konkurenseihez mérten egyáltalán nem marad el tőlük. Fejlesztettek az optikai stabilizátoron ami 4 fényértékben segít, vagyis akár 1/40 másodperccel is fotózhatunk kézből 600mm-en, ha a témánk megengedi és nincs bemozdulás veszélye. Megjegyzem, hogy a fotókat mind kézből készítettem, nem használtam még egylábú állványt sem. Munka közben nem éreztem, hogy egy monstrum lenne a kezemben, de koncentráltabb munkánál biztosan jól jön egy állvány. Az állványtartó leszedhető vagy elforgatható az objektív körül 90 fokkal, talpa Arca Swiss kompatibilis.
ISO1250 1/500 f5,6 450mm
Koncepciónk szerint főleg akció közben szerettünk volna képeket készíteni, kihasználva a kamera által kínált lehetőségeket is. Ez esetben követő élesség állítással, sorozatfelvétellel, Auto ISO-val, idő előválasztással, és a Sony kiváló szemkövetésével (állat) dolgoztunk. A Sigma villámgyorsan reagált gyorsan és csendesen állított élességet. A fenti kép esetében egy veszekedést, morgást hallottam, hirtelen odafordulva már tüzeltem is. A sorozattal készített képek meglepetésemre, szinte mindegyike éles lett. Többnyire feszegettem az optika határait, így nyitott rekesszel fotóztam szinte végig. Fontos volt számomra, hogy a lehető legjobban leválasszam a témát a környezetéről, persze azt is megtartva, megmutatva. Az élesség, rajzolat minden esetben hozta a kívántat, bár tudjuk, általában közép értékeken rajzolnak legszebben a lencsék. Erre a Sigma már több tesztünkön is rácáfolt, pl. a Dolomitokban a Sigma f2,8 14-24mm, illetve az f1,8 14mm is kiválóan szerepelt a szélső értékeken.
ISO400 1/400 f5,6 150mm
A vaddisznókkal már könnyebb dolgunk volt, kevesebbet mozogtak. Szerencsére végig gyönyörű időnk volt, de fel voltunk készülve esőre is. Az objektív természetesen por és nedvesség álló, több ponton figyeltek arra, hogy gumitömítésekkel lezárják. Ami különösen tetszett, hogy a frontlencséhez közel elhelyeztek egy jól megfogható peremet, aminek segítségével a tekerős zoom szinte hangtalanul és zökkenőmentesen átalakult húzós zoommá. (dual action zoom) Ezzel sokkal rugalmasabban tudtam zoomolni. Egyébként ennek sebessége is változtatható, illetve fixálható egy kapcsoló segítségével. Ennek a kapcsolónak három állása van: L,T és S. „L” állásban a zoom a legrövidebb pozíciójában rögzíthető, így elkerülhető, hogy magától kinyíljon, így nem húzza a bajonettet ha az oldalunkon lóg. A „T” pozíció a (tight/szorosabb) zoom forgatást enged, az „S” (smooth/sima) könnyű, gyors mozgást. A stabilizátor 2 állásban is állítható, az 1-es állás a normál üzemmód, a 2-es állást svenkeléshez tudjuk alkalmazni. Két Custom kapcsolót is találunk még az optikán amit saját magunk igényeire szabhatunk, valamint az objektív hátulja felé további négyet. Az első kettővel választhatjuk ki az élességállítási módot, a fókuszhatárolókat 10 métertől a végtelenig, vagy közelről 10 méterig, ami a gyorsaságot befolyásolja. Az optikához kínál a Sigma 1,4x illetve 2x telekon-vertert, bár itt már jelentős fényveszteségre számíthatunk. Itt nem volt rá szükség, elég közel voltunk, így nem is teszteltük.
ISO100 1/160 f5,6 500mm
Az objektív nem csak távoli témák keresésére alkalmas, 150 mm-es gyújtótávolságnál akár 58cm-re is képes fókuszálni, így a leképezési arány (1:2,9). Ez meglehetősen sokoldalú objektívvé teszi, akár közeli fotózásra is. Három nap aktív fotózás után, némi izomlázzal, élményekkel feltöltődve, és a várt fotókkal térhettünk haza. A vadászat izgalma után a válogatás és a feldolgozás következett amiben segítségünkre a Lightroom és Photoshop programok voltak.
Összegezve:
A legalapvetőbb következtetés amit újra le kellett vonnunk a képek kidolgozása után, hogy nagyon fontos az optikai minőség, amiben kimagasló a Sigma 150-600mm. Az utómunka során nem szenvedtünk el veszteséget sem a zajszűréssel, sem a kroppolással. Még a 61 MP felbontáshoz is ajánlják! Gyengébb optikákkal összehasonlítva erősen látható volt a különbség. Építési minősége kivételes, bár ezt megszokott a Sigmától, kellemesen kézreálló, különösen tetszett a zoom gyors használata. A bokeh, vagyis a mosott háttér odafigyelést igényel a kompozíciónál, néha zavaró lehet.
Az objektívet főként azoknak ajánlom, akik szeretik a természetfotózást, különösen hasznos a vadon élő állatok fotózásakor, illetve a sportfotózás szerelmeseinek. Ezzel az optikával tényleg közel kerülhetünk egy másik világhoz. Remek objektív, megfizethető áron!
Köszönjük a Fotoplus Kft.-nak, hogy a teszthez biztosította a lencsét.
További tesztfotókat a Sigma 160-600mm-el itt találhattok:
Juhász Balázs
fotosherpa.hu